Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska
Wspieramy zabytki kulturty polskiej
Młodzież o patriotyzmie
Ziemia Gnieźnieńska podsumowała projekt
Warszawa widziana okiem ucznia w 100.rocznicę odzyskania Niepodległości

 Niecodzienne spotkanie miało miejsce 5 czerwca 2013r. w hali sportowej Zespołu Szkół w Niechanowie. Trzy zespoły uczniowskie z Gimnazjum im. J. Pawła II w Żydowie, Gimnazjum im. A. Borysa w Witkowie i Gimnazjum im. gen. J. Wybickiego w Niechanowie uczestniczyły w podsumowaniu projektu edukacyjnego na gazetkę jednodniową „Poznajemy Kaszuby”.

Skąd pomysł na Kaszuby? Otóż kilka miesięcy temu przewodnicząca Stowarzyszenia „Ziemia Gnieźnieńska” wyszła z inicjatywą zorganizowania i sfinansowania wycieczki dydaktycznej dla uczniów gimnazjów z gmin powiatu gnieźnieńskiego. Kaszuby dla wielu naszych gimnazjalistów są ciągle nieodkrytą krainą, pełną atrakcyjnych miejsc, bogatą w tradycje, zwyczaje, które dla Wielkopolan często są zaskakujące i niezwykłe. Pomysł zorganizowania wycieczki dydaktycznej do Wdzydz Kiszewskich i Szymbarka okazał się jak najbardziej trafionym. Należało się jednak do tej wyprawy odpowiednio przygotować.

 

Dyrektor Zespołu Szkół w Niechanowie p. E. Rzepecka-Roszak zaproponowała udział młodzieży z trzech gimnazjów w projekcie edukacyjnym na gazetkę jednodniową  „Poznajemy Kaszuby”. Zadaniem 15-osobowych zespołów uczniowskich było przygotowanie gazetek, które promowałby tę nieokiełznaną krainę. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli opiekunów p. W. Staszaka z Gimnazjum w Żydowie, p. T. Majchrzaka z Gimnazjum w Witkowie, p. R. Grabowskiej i A. Penkerta
z Gimnazjum w Niechanowie udało się zorganizować grupy projektowe, które w sposób niezwykle kreatywny i twórczy wykonały zadanie wzorowo! Gazetki w formie tradycyjnej i elektronicznej zostały ocenione przez jury w składzie: p. G. Kozanecka, E. Rzepecka-Roszak i M. Wojciechowska. Ze względu na bogactwo informacji, profesjonalizm dziennikarski, estetykę i oprawę graficzną wszystkie gazetki zostały wyróżnione i bardzo wysoko ocenione. Uczniowie i ich opiekunowie otrzymali podziękowania a szkoły stosowne certyfikaty.

Podczas wspólnego spotkania nastąpiła prezentacja efektów pracy uczniów, dzięki której wszyscy mogli obejrzeć trzy różne gazetki.

Atrakcją spotkania był udział wszystkich uczniów w grze dydaktycznej „Kto szybciej dotrze do Wdzydz Kiszewskich?” Autorką gry była p. E. Rzepecka-Roszak. Zawieszona na ścianie plansza zawierała 30 pól, przesuwanie po nich następowało po wyrzuceniu kostką odpowiedniej liczby oczek. Uczniowie uczestnicząc w zabawie mieli okazję po raz kolejny sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności podczas rozmaitych zadań. Należało m.in.:  ułożyć puzzle, dzięki którym odgadywano nazwę gnieźnieńskich zabytków, rozszyfrować rebusy, rozwiązać zagadki, wykreślanki, na podstawie zdjęć podać nazwiska znanych osób urodzonych na Kaszubach, przetłumaczyć  wyrazy z j. kaszubskiego na j. ogólnopolski, rozwiązać zadanie matematyczne, by dowiedzieć się,  jaka odległość dzieli Żnin od Wdzydz Kiszewskich itp.

Wszystkie zespoły uczniowskie świetnie poradziły sobie z wylosowanymi zadaniami, które otrzymywały na poszczególnych polach  gry . Był to kolejny dowód na doskonałą organizację pracy w grupie.   

Po zakończonej grze przewodnicząca Stowarzyszenia „Ziemi Gnieźnieńska” p. G. Kozanecka wyraziła swój podziw dla pomysłowości gimnazjalistów, podziękowała obecnym na spotkaniu  dyrektorom Gimnazjum im. J. Pawła II w Żydowie- p. Lidii Szczęsnej , Gimnazjum im. A. Borysa
w Witkowie- p. Marianowi Łukowskiemu i Gimnazjum im. gen. J. Wybickiego w Niechanowie-
p. Elżbiecie Rzepeckiej-Roszak za udział szkół w projekcie oraz za ich obecność podczas spotkania. Wyrazy wdzięczności przekazała również opiekunom grup projektowych i samym uczniom. Podziękowania popłynęły także w stronę organizatorów spotkania.

Szczególne słowa uznania należą się p. G. Kozaneckiej, która z ramienia Stowarzyszenia „Ziemia Gnieźnieńska” pozyskała środki na organizację wycieczki na Kaszuby.

21 czerwca 2013r. wszyscy uczestniczący w projekcie uczniowie wraz ze swoimi opiekunami wyjadą na fundowaną wycieczkę edukacyjną do Wdzydz Kiszewskich i Szymbarka. Niewątpliwie zdobyta wiedza będzie pomocną w poznawaniu uroków Kaszub. 

Podsumowanie projektu zakończyło się integracyjnym spotkaniem przy słodkim poczęstunku.