Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska
Wspieramy zabytki kulturty polskiej
Młodzież o patriotyzmie
Ziemia Gnieźnieńska podsumowała projekt
Warszawa widziana okiem ucznia w 100.rocznicę odzyskania Niepodległości

W czwartek  14  maja w Zespole Szkół w Niechanowie  został podsumowany Powiatowy Projekt „My Kreatywni”, realizowany we współpracy ze szkołami z gmin Niechanowo, Witkowo, Trzemeszno i Czerniejewo. Już od lutego zespoły uczniowskie pracowały twórczo i kreatywnie nad zadaniami, które wybrały spośród zaproponowanych przez organizatorów  lub sami ustalili dla siebie zadanie, pozwalające rozwinąć pomysłowość i wyobraźnię.

Już po raz trzeci p. Grażyna Kozanecka przewodnicząca Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska oraz dyrektor Zespół Szkół w Niechanowie- p. Elżbieta Rzepecka – Roszak, zaprosiły do udziału w projekcie edukacyjnym zaprzyjaźnione placówki oświatowe. W tegorocznej edycji wzięły udział: Gimnazjum z Trzemeszna, Szkoła Podstawowa im. Lotnictwa Polskiego z Witkowa, Zespół Szkolno-Przedszkolny z Mielżyna, Zespół Szkół Publicznych z Czerniejewa, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II z Jarząbkowa oraz Zespół Szkół- Szkoła Podstawowa im M. Kopernika i Gimnazjum im. gen. J. Wybickiego z Niechanowa.    
Pomysłowość i kreatywność naszych młodych odkrywców przeszły najśmielsze wyobrażenia zarówno jury jak i organizatorów. Wśród wykonanych prac znalazły się: pojazd mechaniczny z kartonu i metalu, poruszany siłą mięśni; trzymetrowej długości rower, maszyna do wyrobu cukierków, postać kosmiczna, wiatraki – modele  źródeł energii odnawialnej; traktor z kartonu. Widownia i zaproszeni goście mogli posłuchać niecodziennego utworu muzycznego, wykonanego przy użyciu nieszablonowych instrumentów (m.in. butelek). Na szczególną uwagę zasługiwała prezentacja „śmiesznej pogody”, którą zapowiedzieli …bogowie z Olimpu.
Nie lada wyzwanie mieli członkowie jury: Wójt Gminy Niechanowo Pan Eugeniusz Zamiar, radny powiatu gnieźnieńskiego Pan Marek Gotowała, dyrektor GOK w Niechanowie Pani Teresa Jastrzębska oraz dyrektor Biblioteki Publicznej w Niechanowie Pani Małgorzata Trzaskowska. Zgodnie z regulaminem oceniano oryginalność prezentacji, dobór materiałów, estetykę i sposób zaprezentowania wytworu własnej wyobraźni. Po długiej naradzie jury nagrodziło statuetką za I miejsce grupę młodzieży z Gimnazjum w Trzemesznie, którzy przedstawili krótki spektakl o „śmiesznej pogodzie”, wykorzystując samodzielnie wymyślone i wykonane przyrządy meteorologiczne.   II miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Niechanowie i ich niezwykły pojazd mechaniczny, na III miejscu uplasowała się drużyna ze Szkoły w Jarząbkowie, prezentując swój gigantyczny rower.
Zmagania konkursowe obserwowali również dyrektorzy szkół : z Czerniejewa – Pan Henryk Czarnecki, z Witkowa Pani Bernardetta Nowak, z Jarząbkowa – Pani Magdalena Smarzyńska, z Trzemeszna- Pan Sławomir Kupś, z Niechanowa – Pani Róża Grabowska i Pani Małgorzata Wojciechowska.
Szczególne słowa uznania należą się Pani Grażynie Kozaneckiej, która pozyskała środki na sfinansowanie wycieczki do Wrocławia dla wszystkich uczestników projektu. Pani Przewodnicząca Ziemi Gnieźnieńskiej zainicjowała organizację wycieczek dla tych uczniów, którzy są wyjątkowo aktywni, „chce im się chcieć”, wykonują dodatkowe prace i wykazują przy tym bardzo dużo kreatywności.
Słowa podziękowania należą się opiekunom grup uczniowskich, pod okiem których rozwijała się twórcza inwencja młodych ludzi.  
 Podsumowanie projektu i zaangażowanie młodzieży pokazało, że warto ich zachęcać do działania, rozwijać wyobraźnię i pomysłowość. Młodzi dowiedli starej prawdy: „jeśli dasz mi wędkę, ryby złowię sam”. Tak właśnie się stało! W nagrodę 22 czerwca grupy wyjeżdżają na wycieczkę, jednocześnie integrują się środowiska uczniowskie i nauczycielskie ze szkół powiatu gnieźnieńskiego. Już dziś umawiamy się na kolejne edycje projektów edukacyjnych.