Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska
Wspieramy zabytki kulturty polskiej
Młodzież o patriotyzmie
Ziemia Gnieźnieńska podsumowała projekt
Warszawa widziana okiem ucznia w 100.rocznicę odzyskania Niepodległości

Już po raz piąty udało się zrealizować powiatowy projekt edukacyjny, któremu patronuje Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska i Zespół Szkół w Niechanowie.

Tegoroczna edycja nosiła tytuł „Ku pokrzepieniu serc” i miała na celu promowanie twórczości Henryka Sienkiewicza. W 2016r. obchodziliśmy setną rocznicę jego śmierci, 170  urodzin, 120 wydania powieści „Quo vadis?”, 105 ,,W pustyni i w puszczy” i  130 rocznicę wydania  „Potopu”. Nikogo nie trzeba przekonywać, że Sienkiewicz był ambasadorem polskości, w czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego publicystyka i działalność społeczna budziły świadomość narodową  Polaków.  Tym bardziej cieszy fakt, że młodzież ze szkół naszego powiatu potrafiła odnaleźć się w tej - skądinąd niełatwej dla współczesnego pokolenia  - literaturze historycznej.  

 

11 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Niechanowie spotkali się młodzi ludzie z następujący szkół:

- Szkoły Podstawowej w Modliszewku;

- Zespołu Szkół Publicznych  w Czerniejewie;

- Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Zdziechowie;

- Szkoły Podstawowej w Jarząbkowie;

- Zespołu Szkół w Niechanowie;

- Gimnazjum w Trzemesznie. 

Siedem zespołów, liczące po 6 osób, zaprezentowało w przedstawieniach teatralnych scenariusze, które były adaptacją fragmentu wybranej powieści H. Sienkiewicza. Oprócz własnej  interpretacji utworu, młodzież również wykonywała piosenki, pochodzące z filmów, które powstały na motywach powieści Sienkiewicza.

Tegoroczne prezentacje stały na bardzo wysokim poziomie. Niełatwe zadanie miała komisja konkursowa, w skład której weszli: członkini zarządu powiatu gnieźnieńskiego pani Maria Suplika, wójt gminy Niechanowo pan Eugeniusz Zamiar, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niechanowie pani Teresa Jastrzębska oraz zastępca kierownika OSiW OHP w Niechanowie- pan Marek Radowski.

Zmagania konkursowe przyniosły zwycięstwo Szkole Podstawowej w Modliszewku oraz Gimnazjum w Trzemesznie. Warto jednak podkreślić, że zwycięzcami są wszyscy uczestnicy projektu, bowiem 13 czerwca  wszyscy wyjadą na wycieczkę do Oblęgorka, gdzie mieści się dworek i muzeum Henryka Sienkiewicza.    

 Dziękując za wkład pracy i zaangażowanie dzieci i młodzieży, pani Grażyna Kozanecka – przewodnicząca Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska - słowa wdzięczności skierowała  do opiekunów grup projektowych, komisji konkursowej- oceniającej prezentacje teatralne oraz dla  pani Lidii Szczęsnej i pani Anny Spiżewskiej, które były autorkami projektu. Podziękowania popłynęły również do koordynatorek czyli p. Elżbiety Rzepeckiej Roszak i p. Grażyny Kozaneckiej.

Wierzymy, że w następnym roku kolejny projekt edukacyjny będzie równie interesujący jak tegoroczny.