Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska
Wspieramy zabytki kulturty polskiej
Młodzież o patriotyzmie
Ziemia Gnieźnieńska podsumowała projekt
Warszawa widziana okiem ucznia w 100.rocznicę odzyskania Niepodległości

29 listopada 2013 roku nasze stowarzyszenie wspólnie z biblioteką miasta Gniezno zorganizowało spotkanie „Kiedyś tu płynęła rzeka”. Celem spotkania było przypomnienie tego, ze rzeka legła u podstaw założenia grodu w Gnieźnie oraz zaznajomienie gnieźnian z mało znaną, ale inspirującą książką Ferdynanda Wolińskiego „Karty Krajopisarskie Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej”
Przybyłych na spotkanie przywitał dyrektor biblioteki pan Janusz Ambroży. Potem zabrał głos inicjator spotkania Krzysztof Zalaszewski z naszego stowarzyszenia, który przybliżył książkę Wolińskiego.
Pradzieje Gniezna, ukształtowanie jego terenu w okresie wczesnego średniowiecza przybliżył zebranym archeolog z Muzeum Poczatków Państwa Polskiego – Tomasz Janiak. Szczegółowo objaśnił system cieków wodnych oraz ich wpływ na osadnictwo.


Dalej Marek Szczepaniak-dyrektor Archiwum Państwtwego w Poznaniu –oddział w Gnieźnie przedstawił skany dokumentów dotyczących rzeki Srawy z okresu 19 i I połowy 20 wieku oraz zmian jakie się dokonywały w jej  przebiegu przez Gniezno.
Krzysztof Zalaszewski przedstawił obraz rzeki zrekonstruowany przez F.Wolińskiego oraz ślady po niej na współczesnych mapach oraz fotografie z miejsc gdzie przebiegała rzeka.
Jako ostatni zabrał głos Jacek wrzesiński z organizacji turystycznej „Szlak Piastowski”. Pan Wrzesiński mówił w jaki sposób książka Wolińskiego może przyczynić się do budowania świadomości geograficzno-historycznej. Zaproponował „Święto rzeki Srawy”
Na koniec spotkania uczestnicy dostali pamiątkę- egzemplarz książki „Karty Krajopisarkie…”

fot. P. Robakowski