Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska
Wspieramy zabytki kulturty polskiej
Młodzież o patriotyzmie
Ziemia Gnieźnieńska podsumowała projekt
Warszawa widziana okiem ucznia w 100.rocznicę odzyskania Niepodległości

Ostatnia przed wakacjami sesja rady powiatu gnieźnieńskiego, która odbyła się 26 czerwca, poświęcona była głównie udzieleniu zarządowi absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu. Ponieważ w tej kadencji miało to być już ostatnie tego typu głosowanie, powiatowi radni klubu Ziemia Gnieźnieńska – Gniezno XXI postanowili podsumować czteroletnią pracę zarządu powiatu.

Wnioski, oparte na analizie zawartych w porozumieniu programowym PO-SLD zamierzeń i obserwacji stanu ich realizacji, były krytyczne. - Uważam tę kadencję samorządu za najgorszą ze wszystkich, które były i jest to kompletna porażka koalicji PO-SLD. Nie potrafili wyłonić ludzi, którzy podołaliby niełatwym zadaniom, które stanęły przed powiatem w czasach kryzysu – stwierdził podczas konferencji prasowej, zwołanej przed rozpoczęciem sesji przewodniczący klubu, radny Krzysztof Ostrowski.
Radni zwrócili uwagę m.in. na zapowiadaną w porozumieniu koalicyjnym kontynuację rozbudowy szpitala, pozyskiwanie funduszy na budowę i modernizację dróg czy współpracę z samorządem miejskim w zakresie budowy hali widowiskowo – sportowej. Po raz kolejny pytali, kto i na podstawie jakich merytorycznych przesłanek podjął decyzję o rezygnacji z rozbudowy szpitala wg pierwotnego projektu, a przez to doprowadził do oddania 16 mln unijnej dotacji. Zwrócili też uwagę, że już w trakcie tej kadencji ogłoszony został konkurs na nową koncepcję architektoniczną tej inwestycji, ale i ona nie jest realizowana, tylko zwycięska firma przygotowuje kolejny, inny projekt. Wszystko to napawa obawami, czy w roku 2016 gnieźnieński szpital będzie spełniał kryteria NFZ, a więc czy będzie mógł leczyć. Skrytykowali ponadto sprzedawanie budynków przychodni lekarskich, by zasilać budżety ZOZu czy powiatu i lokowanie przychodni w innych miejscach. W ten sposób centrum miasta zostało pozbawione lekarzy rodzinnych. Przychodnia z ul.Wyszyńskiego została bowiem przeniesiona na ul. Jeziorną. 
Nie najlepiej wygląda też realizacja obietnic wyborczych w zakresie dbania o jakość dróg. Radni przedstawili dokumenty, z których wynika, że tylko w roku 2010, czyli w poprzedniej kadencji, wydano więcej pieniędzy na drogi niż przez całą obecną kadencję. Wzrosły natomiast wydatki na wynagrodzenia w Powiatowym Zarządzie Dróg.
Słów krytyki nie szczędzili także do polityki oświatowej, polegającej na wygaszaniu czy łączeniu szkół. Zespół Szkół Specjalnych im. J. Korczaka w Gnieźnie został okrojony tylko do oddziałów przyszpitalnych, co – biorąc pod uwagę znaczny spadek subwencji, dał minimalne oszczędności, a spowodował duże szkody społeczne. Ziemia Gnieźnieńska od początku w miejsce szkoły postulowała powołanie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Pomysł nie spotkał się jednak z akceptacją rządzących. W Trzemesznie z kolei szkoła zawodowa, technikum i liceum ogólnokształcące zostały połączone w jeden zespół, co młodzież napawa obawami i dalsze losy szkół. Lęki te mają odzwierciedlenie w tegorocznym naborze, nie tylko w Trzemesznie, ale także w Witkowie.