Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska
Wspieramy zabytki kulturty polskiej
Młodzież o patriotyzmie
Ziemia Gnieźnieńska podsumowała projekt
Warszawa widziana okiem ucznia w 100.rocznicę odzyskania Niepodległości

W związku z konferencją prasową przedstawicieli powiatu dotyczącą kontroli NIK, apelujemy o upublicznienie wystąpień pokontrolnych w sprawie rozbudowy szpitala przy ul. 3 Maja. Kontrola ta wzbudza wielkie zainteresowanie w społeczeństwie i dlatego jest zasadne, by mieszkańcy naszego powiatu mogli w całości zapoznać się z dwoma dokumentami NIK, przesłanymi do ZOZ i Starostwa Powiatowego.

Tymczasem, za pośrednictwem dziennikarzy, otrzymali tylko interpretację wystąpień pokontrolnych, i to dokonaną przez stronę bezpośrednio zaangażowaną, czyli urzędników starostwa, co rodzi podejrzenie o  stronniczość i wybiórcze przekazanie ustaleń NIK. Dziennikarze nie mieli możliwości zapoznania się z raportem. Nie można powoływać się na tajność dokumentu, organizując równocześnie konferencję prasową, podczas której dokonuje się własnej interpretacji zawartych w tym dokumencie informacji.
Ustalenia kontrolerów NIK w znacznej mierze potwierdzają to, o czym przez ostatni czas mówiła opozycja. W punkcie pierwszym wniosków z wystąpienia pokontrolnego NIK stwierdza, że od sierpnia 2011 r,  tj. przez trzy lata powiat, jak i ZOZ nie posunęły rozbudowy szpitala przy ul. 3 Maja ani o krok i zobowiązał obydwie jednostki do wspólnego ustalenia sposobu zakończenia inwestycji uwzględniającego zalecenia nadzoru budowlanego. Przypominamy, że nadzór budowlany zalecił usunięcie usterek na istniejącej budowie i jej dokończenie. 
W punkcie drugim wniosków pokontrolnych kontrolerzy zarzucili dyrektorowi ZOZ Jackowi Frąckowiakowi niewłaściwe wykorzystanie dotacji w kwocie ponad pół miliona zł, przekazanej ZOZowi przez starostwo. Dotacja miała być wykorzystana przez szpital na kontynuację rozbudowy istniejącego budynku szpitala, a nie na zupełnie nowy projekt, zwany ,,gorącą platformą''. Dyrektor Frąckowiak złamał Prawo zamówień publicznych, co w ocenie NIK ,,mogło sprzyjać korupcjogennej dowolności postępowania''.
NIK potwierdza wszystko to, co w sprawie rozbudowy szpitala mówiliśmy podczas publicznych wystąpień, m.in.: iż były dyrektor ZOZ Włodzimierz Pilarczyk posiadał projekt usunięcia stwierdzonych w rozbudowie szpitala usterek i błędów oraz projektu na jej dokończenie, a tym samym był gotowy do usunięcia usterek i kontynuowania inwestycji. Opracowanie powyższego projektu poprzedzone było sporządzeniem ekspertyzy technicznej, która była jedyną ekspertyzą, jaką ZOZ posiadał. Zarząd Województwa był skłonny przedłużyć termin zakończenia rozbudowy pod warunkiem wypracowania przez powiat i ZOZ prawno-finansowych rozwiązań umożliwiający dalszy przebieg inwestycji. Jednym z nich mogło być przystąpienie powiatu gnieźnieńskiego, jako współbeneficjenta, do realizacji rozbudowy.  NIK potwierdził naszą tezę,  że bycie współbeneficjentem nie wiązało się z koniecznością zabezpieczenia dodatkowych środków finansowych. Jako radni wielokrotnie pytaliśmy, dlaczego Zarząd odrzuca ,,wyciągniętą rękę''  przez marszłka, jaką była propozycja bycia współbeneficjentem, niewymagająca zabezpieczenia żadnych dodatkowych środków przez powiat. 
 Pytaliśmy także o to, dlaczego nie jest realizowana wybrana w konkursie koncepcja rozbudowy, lecz opracowywana nowa koncepcja - ,,gorącej platformy’’, co jest rozwiązaniem droższym.  
W materiałach przekazanych dziennikarzom, po stronie uchybień starosty Krzysztofa Ostrowskiego podano brak nadzoru nad przygotowaniem i realizacją rozbudowy oraz kontroli działalności dyrektora ZOZ. Z ramienia starosty funkcję kontrolną, jako przewodniczący Społecznej Rady ZOZ-u pełnili ówcześni wicestarostowie: Piotr Gruszczyński i Dariusz Pilak. Dyrektorem Wydziału Zdrowia w Starostwie Powiatowym była Małgorzata Cichomska, obecny sekretarz powiatu (wszyscy  związani z Platformą Obywatelską). Nigdy nie zgłaszali oni żadnych uwag w powyższym temacie.
Po stronie zarzutów do Krzysztofa Ostrowskiego urzędnicy podają także wypowiedzenie przez Zarząd Województwa umowy z ZOZ-em o dofinansowanie projektu. Jest to jawna manipulucja i nieprawda. Umowa ta została rozwiązana 12 kwietnia 2012 r, a więc gdy od dwóch lat starostą był Dariusz Pilak.
                                                                           W imieniu Klubu Radnych
                                                                   Ziemia Gnieźnieńska – Gniezno XXI
                                                                              Przewodniczący                                                         
                                                                            Krzysztof Ostrowski


Gniezno, dn. 22.08.2014